Jaki wózek spacerowy wybrać?

2021-03-14
wózek wielofunkcyjny

Jaki wózek spacerowy wybrać?

Zakup wózka to jedna z tych decyzji, która jeszcze przed narodzinami dziecka spędza przyszłym rodzicom sen z oczu. Zanim dokonają ostatecznego wyboru, muszą odpowiedzieć sobie na pytania, o których nie mieli wcześniej pojęcia. Jest to dosyć stresująca sytuacja, ponieważ ceny wózków nie należą do najniższych. Należy więc do jego zakupu podejść ostrożnie i odpowiedzialnie.

Waga wózka i sposób składania

Prawdopodobnie jest to ostatnia rzecz, na którą zwracają uwagę przyszli rodzice przy zakupie tegoż elementu wyprawki. Zazwyczaj patrzymy na model, kolor, ewentualnie na koła. Ale każdy doświadczony rodzic potwierdzi, że ze wszystkich cech najważniejsza jest waga wózka oraz sposób składania. Istotne jest również to, czy po złożeniu zmieści się nam do samochodu. Większość nowoczesnych wózków posiada lekkie stelaże aluminiowe, ale należy jeszcze pamiętać o wadze gondoli. Wózki spacerowe często są składane w formie „parasolki”, w zestawie dołączony jest często pasek, który ma umożliwić wygodne przenoszenie złożonego wózka na ramieniu.

wózek wielofunkcyjny

Koła - pompowane czy piankowe?

Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Z dużymi pompowanymi kołami nie straszne nam będą chodniki, zimowe zaspy czy piasek na plaży. Ale też na spacerze może się przytrafić niemiła niespodzianka i będziemy wracać do domu z przebitą oponą. Koła piankowe są przede wszystkim lżejsze, ale nie wjedziemy nimi wszędzie z taką łatwością. Przy wyborze wózka nie bez znaczenia powinna być zwrotność kół. Jest to szczególnie ważne, gdy będziemy poruszać się z wózkiem po wąskich uliczkach lub między sklepowymi regałami. Nowoczesne modele oferują możliwość dokupienia tylnych kół pompowanych.

Wózek wielofunkcyjny czy nie?

Tej decyzji nie da się odłożyć na później. Maleństwo musi jeździć w gondoli. Rodzice mają do wyboru zakup wózka głębokiego, a potem spacerowego. Mogą też od razu zdecydować się na wózki wielofunkcyjne, w których w razie potrzeby zdejmują gondolę i zakładają siedzisko spacerówki. Mogłoby się wydawać, że to idealne rozwiązanie, a na pewno bardziej ekonomiczne. Jednak zdarza się, że po kilku miesiącach użytkowania gondoli, zauważamy pewne wady wózka. Może nie odpowiadać nam sposób składania, słaba skrętność kół lub waga całego zestawu. Wówczas rodzice rezygnują z siedziska, które było w komplecie i kupują nowy wózek spacerowy. Takie oddzielne modele są zazwyczaj bardzo lekkie, kompaktowe, a przy okazji po złożeniu zajmują mało miejsca.

Design i akcesoria

wózki spacerowe

Tak naprawdę są to drugorzędne cechy wózka, jednak nie da się ukryć, że często kupujemy oczami. Chociaż wózki są dla naszych dzieci, to w pewnym sensie wybieramy je dla siebie, gdyż to właśnie nam mają się podobać. Rynek pęka w szwach od przeróżnych modeli, wzorów i kolorów. Możemy pójść w klasykę i wybrać wózek w stylu retro. Do wyboru jest klasyczny model lub nowoczesny, o minimalistycznym designie. W ofercie spotkamy się z całą masą gamą kolorów, łącznie z tymi najmodniejszymi w danym sezonie. Warto również wspomnieć o dodatkowych akcesoriach. Z pewnością nie zaważą one o kupnie wózka, ale na pewno będą ich pożądanym uzupełnieniem. Folie przeciwdeszczowe, torba, moskitiera, uchwyt na kubek, dodatkowy koszyk czy okrycie na nóżki- to tylko część tego, co oferują nam producenci wózków.

pixelpixelpixelpixel